Заняття з ЦУПЖ на тему: «Небезпечні комахи».
Програмовий зміст: вчити дітей бути обачними, спостережливими, розрізняти корисних і шкідливих для здоров’я комах; виховувати бережливе ставлення до природи.
Матеріал: загадки,
ілюстративний матеріал.
Хід заняття
І.Вступна
частина
Вихователь. Діти,
відгадайте загадку.
Зимою
спить,
Літом
бринить,
Понад
садами літає,
Солодку
росу збирає. (Бджола)
-
Правильно, це бджола. Яку користь
приносять бджоли?
-
Чому так говорять у народі?
- Бджола мала, а й та працює.
- Немає бджоли без жала, а троянди – без колючок.
- За бджілкою підеш – до ладу дійдеш.
ІІ.Основна частина
- Чому не
можна дражнити бджіл?
- Як
боротись із бджолиними укусами? А ви знаєте, що укуси бджіл можуть бути
корисними при деяких захворюваннях? В окремих випадках вони можуть бути
смертельними. Бджолиний рій (особливо африканських бджіл) – небезпечний.
Троє дітей читають вірш «Ми з бджолою» Анатолія
Костецького.
Навколо мене
Луг
бринить,
А
на мені –
Бджола
сидить.
Сидить
І
крильцями сія,
Така
вона дивачка:
Напевне,
думає,
Що
я не хлопчик,
А
ромашка.
Торкає носиком
ледь-ледь
Бджола
мене за руку,
Немов
у ній шукає мед,
Або вітає друга,
Або схотіла просто так
Посидіти зі мною, -
Нелегко ж
Цілий день літать
На самоті з собою!
Так ми й
сиділи, а за мить
Знов
кожен з нас кудись летить
Над
лугом різнобарвним.
-
Привіт! -
Бджола
мені дзижчить,
І
я у відповідь:
-
Привіт! –
І
нам – страшенно гарно!
- Що у вірші
казкового?
- А що є
приємним?
- Що є
небезпечним?
Відповіді дітей.
Вихователь. Пропоную вам ще одну загадку.
Летить
– пищить.
Сяде
– мовчить.
Хто
його вб’є,
Свою
кров проллє. (Комар)
Комарі теж є небезпечними для
здоров’я, адже можуть
викликати алергічні захворювання своїми укусами. Окремі з них є переносниками
хвороб.
Доведено, що комарі – шкідники:
одні з них розносять черв’ячків, які викликають слонову хворобу, інші розносять
малярію, жовту лихоманку. Так, комар анофелес розносить малярію. А комар аедес
розносить жовту лихоманку. У цього комара є білі смуги навколо ніжок, а також
упоперек спини.
Комарів краще уникати. Для того
щоб комарі не набридали, слід запитати в аптеці засоби, що допоможуть боротися
з ними. Жалить самка комара.
Вихователь нагадує правила
захисту від комарів. Діти розповідають вірш «Комарі та жаби» Наталі Забіли.
Подивися, що за сила
Над водою угорі
Довгоногих,
Довгоносих,
Тонкокрилих
Комарів!
День і ніч
співають сміло,
Від
зорі і до зорі,
Довгоногі,
Довгоносі,
Тонкокрилі
Комарі!
Вийшли жаби полювати,
Комарів
в лихих ганяти.
Скік
та скік! –
Комарик
зник…
Другий,
третій
На
язик!
Наловили
комарів,
Почали
веселий спів:
-
Квок-квок!
Кум-кум!
Кумо-кумо,
Де
твій кум?
Так і кумкають
старі
Цілу
ніч у куширі.
А
над річкою вгорі
Все
танцюють комарі.
Вихователь:
-
Що ж це за комахи – комарі?
-
Якими словами їх описує поетеса?
-
Чому комарі названі лихими?
Відгадайте загадку.
Літом
летіло,
Зимою
засіло.
Прийшло
літо –
І
знов полетіло. (Мухи)
Звісно, що це мухи. У світі їх
налічується близько 80 000 видів. Деякі мухи живляться нектаром квітів,
інші – кров’ю тварин (самки ґедзів, жигалка осіння), продуктами людини. Мухи
переносять збудників багатьох захворювань – дизентерії, черевного тифу, літніх
дитячих проносів, холери, полієміліту, туберкульозу, гельмінтозів.
Корисними є мухи, які знищують
шкідливих комах (тахіни, цикоїдки); мухи – запилювачі культурних рослин –
дзюрчалкові.
-
Чи з усіма мухами необхідно вести
боротьбу?
Відповіді
дітей.
Вихователь: Для того щоб
уникнути небезпеки від мух, познайомимось з оповіданням «Чому мухи потирають
лапку об лапку?» А.Лікум.
ЧОМУ МУХИ
ПОТИРАЮТЬ ЛАПКУ ОБ ЛАПКУ?
Уже
звично вважати, що муха в господі є прикрою перешкодою. Вони настирно дзижчать,
нервують, коли сідають на наше тіло. Упродовж віків муха вважалась прикрим
подразником. І лише ХХ столітті людина дізналась, що мухи – збудники хвороб, їх
поширювачі, можуть викликати смерть мільйонів людей.
Що ж
означає, коли муха потирає лапку об лапку?
Це означає,
що вона їх чистить, знімаючи те, що на них прилипло різне сміття: бактерії
дизентерії, тифу, гельмінтів… Мухи збирають мікроби на відходах і нечистотах.
Потім сідають на нашу їжу. Ці бактерії потрапляють в неї, і таким чином ми
інфікуємося.
А як же муха розносить
мікроби?
Якщо
муху розглянути під збільшувальним склом, то можна помітити, що тіло у
мухи не гладеньке, а вкрите безліччю
волосинок. Язичок у мухи теж покритий клейкою рідиною. Це означає, що практично
з будь-якого місця, куди сідає муха, вона збирає бруд, що прилипає до її тіла,
лапок і язика. Кожна лапка із трьох пар має кігтики і дві волосяні подушечки –
так що до них багато чого може прилипнути. Між іншим, клейка речовина, що
виробляється в подушечках, дозволяє їй ходити по стелі чи по будь-якій поверхні
догори ногами.
Муха –
одна з найдавніших комах нашої планети. Знайдені скам’янілі залишки мух, яким мільйони років.
Чи
позбавимось ми коли-небудь мух назавжди?
Єдине,
що ми, люди, можемо – зашкодити їх розмноженню. І коли це зроблено, то
санітарний стан усього світу поліпшиться. Стане менш хвороб, отже, хтось із
людей проживе на світі довше.
ІІІ.Заключна
частина
Немає коментарів:
Дописати коментар