Заняття з навчання елементів грамоти на тему: «Літера
Тт».
Програмовий зміст: дати уявлення дітям про твердий [т] та м’який [т’] приголосні звуки; ознайомити з літерою Тт; формувати навички читання відкритого та закритого складів (без їх визначення) у словах зі збігом голосних та приголосних; продовжувати робити звуко-буквений та складовий аналіз слів за допомогою фішок і усно; розвивати фонематичний слух, увагу, пам’ять, мислення, пізнавальну активність, мовлення; готувати руку до письма; виховувати інтерес до занять.
Матеріал: іграшка Незнайко; звукові доріжки; звукові фішки; предметні малюнки; картки з літерою Т, складами, словами; зошити; олівці.
Хід заняття:
І.Вступна
частина
1.Організаційний
момент
З’являється
Незнайко. Вихователь пропонує дітям утворити коло й виконати психогімнастику
«Сонечко».
ІІ. Основна
частина
2.Вихователь
пропонує дітям послухати вірш.
Через міст
мчить трамвай.
Я кричу
йому: «Стривай!
Підвези до
телеграфу,
Телеграму
дам жирафу.
Подзвоню по
телефону
Тигру,
страусу, пітону».
І сказав
мені трамвай:
«Ти одне не
забувай,
І це мають
знати всі:
Я трамвай, а
не таксі!»
(І. Січовик)
— Що ви
відповіли б на місці трамвая? Послухайте вірш ще раз і запам’ятайте слова, у
яких заховався звук [т].
3.Діти
пригадують слова вірша.
4.Дидактична
вправа «Пригадай види транспорту, у назві яких є звук [т]»
-Які види
транспорту ви знаєте?
Вихователь
пропонує дітям уважно розглянути малюнки різних видів транспорту, назвати такі,
у назві яких є звук [т].
— Назвіть
слово таксі (трамвай). Скільки в ньому складів? Поплескайте стільки разів,
скільки у слові складів. Складіть звукову схему слова таксі (трамвай). Скільки
в цьому слові звуків? Скільки голосних? приголосних? Назвіть усі голосні
(приголосні) звуки у слові таксі (трамвай). У якому слові більше голосних
(приголосних) звуків? Які звуки є спільними? (Звуки [т], [а]) Де міститься звук
[т] у цих словах? (На початку слів) Який це звук? (Це твердий приголосний
звук.)
5.Відгадайте
загадку.
Поряд іде, а
сліду нема. (Тінь)
Вихователь
демонструє малюнок тіней від людей, машин, дерев.
— На який
звук починається слово тінь? (На звук [т’]) Який це звук? (М’який приголосний) Складіть
звукову схему слова тінь. Скільки в ньому складів? Поплескайте стільки разів,
скільки у слові складів. Скільки в цьому слові звуків? Скільки голосних?
приголосних?
Вихователь
демонструє дітям малюнок літери Тт та фішок-чоловічків — Твердого і М’якого
Приголосних.
— Це велика
й мала літери Тт. Як ви гадаєте, які звуки позначає літера Тт? Приголосні звуки
[т] і [т’] позначаються однією літерою Тт.
6.Послухайте
вірш про літеру Т.
Тук-тук-тук,
ток-ток-ток —
Вибиває
молоток.
Ним ви цвяхи
заб’єте,
Схожий він
на букву Т.
(В. Гринько)
— Що і кого
вам нагадує ця літера? Напишіть вказівним пальчиком літеру Т у повітрі. Чи може
людина утворити цю літеру за допомогою рук? Спробуйте це зробити.
7.Дидактична
гра «Зроби літеру, як чоловічок»
Вихователь
пропонує дітям назвати літеру на картці, визначити, який звуквона позначає;
уважно розглянути, як цю літеру показує чоловічок на звороті картки, і виконати
ці рухи (положення рук і ніг такі самі).
— Знайдіть
літеру Т у розрізній абетці. Прочитайте склади у таблицях. Прочитайте склади на
початку чистомовки та додайте слова-рими.
• Та-та-та —
спіймали… (кота).
• Ат-ат-ат —
крокує… (солдат).
• Ту-ту-ту —
вартовий на… (посту).
• Ут-ут-ут —
розкрився… (парашут).
• То-то-то —
граємо в… (лото).
• От-от-от —
за штурвалом… (пілот).
• Ти-ти-ти —
треба в школу… (іти).
• Ит-ит-ит —
в морі плаває… (кит).
8.Пальчикова
гра «Безіменний пальчик»
Безіменний і
мізинець
Дуже міцно
подружились.
Безіменний
спину гне,
А мізинець
ледь кивне.
Коли зігнемо
мізинець,
Безіменний
вигне спину.
Діти
намагаються по черзі зігнути безіменний палець і мізинець. Якщо марно, то можна
згинати їх водночас. Потім так само — з другою рукою.
9. Робота з
картками.
ІІІ.Заключна
частина
10. Підсумок
— Незнайку,
з якою літерою ти сьогодні ознайомився?
Немає коментарів:
Дописати коментар