пʼятниця, 20 травня 2022 р.

Заняття з літературного образотворення на тему: «Слухання байки Л. Глібова «Коник-стрибунець» та оповідання В. Сухомлинського «Щоб метелик не поколовся»

 

Заняття з літературного образотворення на тему: «Слухання байки Л. Глібова «Коник-стрибунець» та оповідання В. Сухомлинського «Щоб метелик не поколовся». 

Програмовий зміст:  ознайомити дітей з текстами творів; учити слухати і розуміти зміст художнього твору, емоційно сприймати зміст оповідання; закріплювати вміння відповідати на запитання за змістом твору; розвивати навички оцінювання поведінки персонажів; збагачувати словник прикметниками та дієсловами; учити запам’ятовувати дійових осіб та послідовність дій; розвивати інтонаційну виразність та імітаційні здібності; спонукати повторювати окремі слова та вирази з відповідною інтонацією; ознайомити з байкою як жанром творів; учити розуміти її зміст; виховувати інтерес до художньої літератури, повагу до праці.

Матеріал: предметні та сюжетні картинки.


Хід заняття:

І.Вступна частина

1.Організаційний момент

Вихователь пропонує дітям утворити коло.

2.Психогімнастика «Я — метелик»

Спав метелик і раптом прокинувся, (Тулуб праворуч-ліворуч.)

Більше спати не захотів, (Тулуб уперед-назад.)

Ворухнувся, потягся, (Руки вгору, потягнутися.)

Замайорів вгору і полетів. (Руки вгору, праворуч, ліворуч.)

Сонце вранці лише прокинеться,

Метелик кружляє і в’ється. (Кружляють.)

ІІ. Основна частина

— Яка зараз пора року? Багато що змінилось у рослинному світі з настанням весни. Що змінилось у тваринному світі? Кого ще ми бачимо зараз на вулиці? Це комахи. Вони дуже різні. Що комахи робили взимку? Так, вони спали. Але не весь час. Вони прокидалися, щоб їсти. Для цього комахам потрібно їжу заготовляти заздалегідь. Послухайте вірш-байку Леоніда Глібова.

КОНИК-СТРИБУНЕЦЬ

У степу, в траві пахучій,

Коник, вдатний молодець,

І веселий, і співучий,

І проворний стрибунець,

Чи в пшениченьку, чи в жито,

Досхочу розкошував

І цілісінькеє літо,

Не вгаваючи, співав.

Розгулявся на всі боки,

Все байдуже, все дарма.

Коли гульк — аж в степ широкий

Суне злючая зима.

Коник плаче, серце мліє;

Кинувсь він до Мурав’я;

— Дядьку, он зима біліє!

От тепер же згину я!

Чуєш — в лісі ворон кряче,

Вітри буйнії гудуть?

Порятуй, порадь, земляче,

Як се лихо перебуть!

— Опізнився, небораче, —

Одказав земляк йому, —

Хто кохав життя ледаче —

Непереливки тому.

— Як же в світі не радіти?

Все кругом тебе цвіте, —

Каже Коник, — пташки, квіти,

Любе літечко на те.

Скочиш на траву шовкову —

Все співав би та співав. —

На таку веселу мову

Муравей йому сказав:

— Проспівав ти літо боже, —

Вдача вже твоя така, —

А тепер танцюй, небоже,

На морозі гопака!

3.Бесіда за змістом вірша

— Хто є головними героями байки?

— Що робили влітку коник та мурашка?

— Чому Коник прийшов до Мурахи?

— Що сказав Муравей Конику?

— Цей вірш називається байкою. Що таке байка?

— Це розповідь, частіше у вигляді вірша, у якій висміються погані риси вдачі чи вчинки людей. Але героями в байках є не люди, а тварини. Люди нібито можуть поглянути на себе зі сторони, побачити, як вони виглядають у різних ситуаціях. Байка навчає людей мудрості та правильної поведінки. Тому автор цій байки сказав такі слова:

«Моя байка, добрі люди,

У пригоді, може, буде».

 

4.Фізкультхвилинка

Ми метелики чудові,

(Нахиляють голову ліворуч-праворуч.)

Маєм крильця кольорові,

(Розводять руки в сторони.)

Над квітками літаємо,

(Біжать на місці, рухають руками вгору-вниз.)

Втоми ми не знаємо,

Пташки ми злякалися,

(Руки кладуть на голову.)

Під квітку заховалися.

(Присідають.)

— Послухайте оповідання Василя Сухомлинського, що також навчає мудрості життя.

ЩОБ МЕТЕЛИК НЕ ПОКОЛОВСЯ

Маленька дівчинка Зоя гуляла в саду. Вона підійшла до акації. На акації гострі прегострі колючки. Над акацією літав барвистий метелик. Ой, як же йому не страшно літати! Налетить на колючку — що ж тоді буде? Підійшла Зоя до акації. Зломила одну колючку, другу, третю.

Мама побачила та й питає:

— Що ти робиш, Зою? Навіщо колючки зламуєш?

— Щоб метелик не поколовся, — відповіла Зоя.

— Це дуже добре, що ти метелика жалієш, — сказала мама, — але ж і акація без колючок жити не зможе.

5.Бесіда за змістом оповідання

— Що дівчинка побачила в саду? Яким був метелик? Навіщо Зоя зламала колючки? Що їй сказала матуся? Як ви вважаєте, чи правильно вчинила дівчинка? Чому? У яких ще рослин є колючки? Навіщо вони їм? Не можна ро[1]бити добро одним за рахунок інших. Потрібно спочатку поміркувати, як ваші вчинки вплинуть на інших.

ІІІ. Заключна частина

6.Підсумок

— Комахи дуже різняться і за зовнішнім виглядом і за способом життя. Поспостерігаймо за ними, дізнаймося більше про них. У такий спосіб зможемо багато чого навчитись у них, зокрема бути дружними та працьовитими, як мурашки.



Немає коментарів:

Дописати коментар

Пам’ятка для батьків: “Ігри на кухні”

         Ігри - один із засобів виховання і навчання дітей дошкільного віку. Гра для дошкільників - засіб пізнання навколишнього. У грі дити...