понеділок, 25 квітня 2022 р.

Заняття дитина у світі природи на тему: «Червона книга природи»

 

Заняття  дитина у світі природи на тему: «Червона книга природи».

Програмовий зміст: збагачувати знання дітей про живу природу рідного краю; дати поняття про заповідники України, про Червону книгу та її призначення; розвивати різні види уваги; покращувати вміння дітей встановлювати причино-наслідкові зв’язки в природі; сприяти розвитку мислення, зокрема логічного; виховувати у малят розуміння необхідності охорони живого довкілля; формувати задатки екологічної свідомості.

Матеріали: зображення Червоної книги, заповідників України.


Хід заняття:

І.Вступна частина

1.Організаційний момент.

-Скажіть, малята, чи любите ви нашу рідну природу? Чому?

Любити природу- це означає не тільки нею, захоплюватися красивими квітами й співом пташок. Це  означає – берегти природу. Що ж роблять люди світу для збереження природи, для того, щоб природа лишалася такою багатою, мальовничою, гарною? Про це ви дізнаєтеся найближчими часом.

ІІ.Основна частина

2.Бесіда «Червона книга України».

Дорослий показує дітям Червону книгу.

    Люди з давніх часів використовували природні багатства: вирубували ліси для будівництва осель, полювали на звірів задля їх хутра та м’яса  для приготування їжі, осушували болота, щоб спорудити собі на їх території городи.

    Так людина, сама того не розуміючи, стала руйнівником природи. І з часом винищувала все більше і більше видів рослин,  звірів, прахів. Вони безслідно зникали. І одного разу люди замислювалися: що ж робити? Адже в світі все більше ставало живих істот, кількість яких різко зменшувалася: їм стало загрожувати цілковите знищення.

    Розкажіть, як ставилися до природи люди в давні часи. Чому багато видів рослин і тварин почали зникати?

    І тоді науковці створили Міжнародну спілку охорони природи. Ці вчені дослідили всі рослини і тварин, яких на  Землі стало дуже мало.  Тоді і була створення Червона книга – книга, в яку занесли всіх рідкісних представників рослинного й тваринного світу, поставивши їх на облік.

    Створенням цієї книги науковці хотіли привернути увагу людства до того, що необхідно берегти й охороняти природу, а особливо тих істот, які знаходяться під загрозою знищення.

    Розкажіть, як було створена Червона книга? Які обєкти природи занесені до цієї книги і чому?

    Як ви думаєте,  чому ця книга називається Червоною? Червоний колір – заборонний, означає: не можна! Не можна нищити, убивати, завдавати шкоди цим істотам.

    Викладені книзі спеціальні заходи для порятунку того чи іншого звіра, птаха, рослини. Ці заходи стали для всіх законом.

3. Дидактична гра «Павутинка».

Пояснити дітям, що в природі все взаємопов’язано: якщо зникне якийсь один вид рослин чи тварин, через це можуть зникнути усі інші види рослин чи тварин – ті , для яких він є поживою, забезпечує умови існування.

Вихователь просить дітей уявити, що зникли квіти, і поміркувати про те що зникне вслід за квітами.

·         Якщо зникнуть квіти , зникнуть і комахи, які живляться квітковим нектаром.

·         Потім зникнуть пахи , які живляться комахами : пташкам нічого буде їсти.

·         Якщо не стане пташок, загинуть дерева, адже нікому буде збирати на них гусінь та інших шкідників.

·         Якщо не буде дерев, зникнуть усі ті, хто живе на деревах: білки та інші звірі, пташки, гнізда, оселі які знаходяться в кронах, у дуплах дерев. Зникнуть усі мешканці лісів, тому що їм не буде де жити і т. ін.

4. Розповідь вихователя «Заповідники України».

    У нашому краї є такі куточки природи, яких лишилось багато рідкісних видів рослин та тварин, занесених до Червоної книги. У таких місцях в Україні створили заповідники – спеціальні заклади, на території яких перебуває природа під пильним наглядом, оточена піклуванням і посиленою охороною .

    Найдавніший заповідник в Україні – Асканія – Нова. Він розташований у Херсонській області. Цей заповідний степ, де у вільному напіввільному станах утримують тварин з усіх куточків планети. В Асканійському заповіднику живуть різі види оленів і антилоп, зебри та багато інших тварин. Чимало тут і птахів – орли, соколи, є навіть страуси. Зберігається в заповіднику і первозданна рослинність степів.

     Інший державний заповідник України – Карпатський. Розташований він у горах Карпат. Тут збереглися величні букові дерева, дуже давні і високі. У лісах водяться ведмеді, олені, косулі, дикі свині, білки, зайці. Збереглись такі хижі звірі як карпатський бурий ведмідь, рись, куниця лісова, вовк, борсук, лісовий кіт. Карпатські річки прикрашають цінні види риб.

    На півдні України, біля Чорного моря, розташувався ще один гарний заповідник – Чорноморський. Цей заповідник відіграє особливу роль у збереженні рідкісних видів птахів. У його межах гніздяться такі птахи, як кулики, мартин каспійський, орлан-білохвіст, дрохва, пелікан рожевий та інші. Чорноморський заповідник – це дивовижна природа моря, морських заток та приморського степу.

Запитання:

·         Що таке заповідники, для чого їх створили?

·         Які заповідники є в Україні?

·         Яка жива природа в них охороняється?

5. Фізкультхвилинка «Деревце».

            Підводить дітей до думки, що піклування про природу починається з малого – вирощувати квітки, підгодовування пташки чи догляду за молоденьким деревцем.

            Дорослий читає віршовані рядки, а діти передають їх зміст за допомогою ігрових імітацій рухів.

Маленьке, ніжне деревце

(Стають прямо руки опущені – зображають деревце.)

Гойдається під вітерцем,

(Нахили тулуба праворуч ліворуч.)

Так підростати хоче,

(Стають навшпиньки, тягнуться кистями максимально вгору.)

Листочками тріпоче.

(Рухають пальчиками піднятих угору рук.)

Його потрібно доглядати:

Навкруг – бур’ян повиривати,

У спеку деревце полити,

Тоненький стовбур побілити.

(Малята імітують виконання названих трудових дій.)

Дерева треба берегти –

(Сваряться вказівним пальчиком)

Тож памятаймо це завжди!

(Нахили голови вперед.)

6. Гра-роздум «Як ти вчиниш якщо».

   Педагог знайомить малят із рядком екологічних ситуацій. Дітям пропонується уявити, що вони стали очевидцями певної ситуації, і розказати, що б вони в такому випадку робили, що сказали, чий би вчинок або намір схвалили, а який – ні, і дати пояснення.

Ситуація для гри

1.      Андрій і Петрик гуляли біля ставка. Андрій побачив велику бабку і захотів зловити її, щоб засушити для колекції. А Петрик сказав, що цього робити не слід, тому що бабка корисна: ця хижа комаха знищує багатьох комах-шкідників.

2.      Оля та Юля вирішили подарувати мамі на день народження букет. Оля запропонувала нарізати квітів на квітникові, який дівчата разом із мамою виростили біля дому. А Юля наполягала, що квіти краще принести з лугу, адже там їх більше, а краса квітника тоді не постраждає.

3.      Юрко приїхавши в гості до бабусі, побачив під стріхою ластівчине гніздо, з якого чувся писк. Хлопчику стало цікаво поглянути на ластівя’т, і він вирішив підставити драбину і полізти до гніздечка, що розглянути пташенят і погратися з ними.

Походу гри вихователь за необхідності надає малятам потрібну допомогу, а також відзначає правильні міркування дітей, хвалить їх за кмітливість і чуйність.

7. Слухання вірша.

Вмійте природу любити

Вмійте природу любити,

Кожній стеблинці радіти.

В полі, у лісі, над яром –

Квіти, дерева і трави…

Цвіту не вирви задаром,

Гілки не втни для забави!

Оберігайте ж повсюди

Шлях і стежиночку в гаї,

Все те окрасою буде

Нашого рідного краю.

ІІІ. Заключна частина

8. Підсумок.




Немає коментарів:

Дописати коментар

Пам’ятка для батьків: “Ігри на кухні”

         Ігри - один із засобів виховання і навчання дітей дошкільного віку. Гра для дошкільників - засіб пізнання навколишнього. У грі дити...